ورود
ایمیل :         
کلمه عبور :  


اگر هنوز عضو نیستید ثبت نام کنید :

*نام   *ایمیل :  
*کلمه عبور :   *تکرار کلمه عبور :  
* شماره همراه   * تاریخ تولد  
* مدرک تحصیلی   * تخصص  
آدرس وب سایت * آدرس  
مجموعه کاخ های نیاوران ( کاخ صاحبقرانیه - کوشک احمدشاهی)
بازدید: 9601

آرش هاشم زاده :.
مجموعه کاخ های نیاورانمجموعه ی کاخ های نیاورانکاخ صاحبقرانیه بنایی به مساحت 2060 متر مربع،در دو طبقه و به سبک معماری تهرانی (قاجار متاخر) ساخته شده است.
ناصر الدین شاه قاجار ،در سال 1267 قمری، به حاج علیخان حاجب الدوله مأموریت داد. که این بنا را در باغ نیاوران بنا کند.
ناصرالدین شاه دستور داد قصر نیاوران را در دو طبقه ، شامل شاه نشین،کرسی خانه، حمام و 40-50 دستگاه خانه،هر کدام شامل 4 اتاق و یک ایوان برای زنانش بسازند.او در سی و یکمین سال حکومتش ،خود را صاحب قران و این کاخ را "صاحبقرانیه" نامید.
فرمان مشروطیت در حیاط کاخ صاحبقرانیه به امضای مظفرالدین شاه رسیده و در زمان پهلوی دوم، فرح دیبا تغییراتی اساسی در قسمتهای داخلی بنا و دکوراسیون آن ایجاد کرد .بر پایه این تغییرات ،طبقه اول حوضخانه برای پذیرایی مهمانان و طبقه ی دوم به عنواندفتر کار محمد رضا پهلوی مورد استفاده قرار گرفت.
از دیگر اتاقهای این کاخ می توان کرسی خانه ،چایخانه،ظرفخانه، اتاقهای بازی، بار و پذیرایی در طبقه اول ، و اتاقهای مذاکرات ، انتظار سفرا ،منشی ، هدایا، دندانپزشکی و استراحت محمد رضا پهلوی در طبقه دوم نام برد.همه درها و پنجره های چوبی این بنا به شکل ارسی بوده و با شیشه های رنگی تزیین شده است.این کاخ در سال 1374 مرمت و در اردیبهشت سال 1377 به عنوان موزه بازگشایی شده است.


تالار آیینه
کاخ صاحبقرانیه
تالار ایینه یا جهان نما در قسمت مرکزی بنا واقع شده است. طرح معماری تالار به صورت چلپا و پنجره ها به سبک ارسی هستند.آئینه کاری این تالار در زمان پهلوی مظفرالدین شاه انجام و در زمان پهلوی دوم قسمتهایی به آن الحاق شد. در زمان پهلوی دوم در این تالار مراسم سلام و دیدارهای رسمی برگزار می شد.این تالار از سال 1346 تا 1357 رسما دفتر کار محمد رضا پهلوی بود.
اتاق انتظار سفرا
کاخ صاحبقرانیهکوشک احمدشاهی
این عمارت در اواخر دوره ی قاجار جهت خوابگاه ییلاقی احمد شاه در میان باغ نیاوران با مساحتی بالغ بر 800 متر در دو طبقه با سقف شیروانی بنا گردید.از ویژگیاین بنا تزئینات و نمای آجری به کار رفته در سرتاسر نمای بیرونی آن است.آجرها از نوع منقوش قالبی با طرح های متنوع به رنگ نخودی است.
عمارت احمدشاهی در دوره ی پهلوی دوم مرمت و تغییراتی در آن صورت گرفت و مبلمان داخلی ان به طور کامل عوض شدتا به عنوان محل کار و سکونت رضا پهلوی مورد استفاده قرار گیرد.
طبقه دوم عمارت از یک سالن مرکزی و ایوان سرتاسری چهارطرفه تشکیل شده است. در چهار طرف سالن مرکزی که به عنوان اتاق موسیقی استفاده می شد، قفسه چوبی ویتریت دار نصب شده است.دور تا دور ایوان را 6 ستون با مقطع مربع قطور با نمای آجری بدنه و 26 ستون مدور با نمای گچی فرا گرفتته است. نقش شیر و خورشید گچبری شده بر پیشانی دیواره ی ضلع شمالی ای.ان به چشم می خورد.
پس از انقلاب، در جریان حفاظت و مرمت این بنا ، بخش پایین دیواره ها نیز تعمیر شد. در سال 1375 سرویس بهداشتی و آشپزخانه کاخ تغییر کاربری پیدا کرده و به محل نمایش اسناد قاجاری (احمد شاه)اختصاص یافت و در اردیبهشت سال1379 همزمان با هفته میراث فرهنگی گشایش یافت. این عمارت پس از یک دوره دیگر تعمیرات تأسیساتی در سال 1384 بازگشایی شدکوشک احمدشاهی
نمای آجری با رنگ نخودی‫کوشک احمدشاهیکوشک احمدشاهی
سالن مرکزیکوشک احمدشاهی
اتاق غذاخوریایمیل : info@mah3d.com
sajad   - 1391/1/14
خیلی جالبه مرسی

amir   - 1391/4/20
تعداد بناهای معماری دوره قاجار و پهلوی محدود بوده و تحت تاثیر معماری غرب می باشد. http://www.rtdgroup.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=197

        
Design by amirgh.com since 2004 rights reserved
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.